6teker.com | KARAVAN DERNEĞİ

Orjinalini görmek için tıklayınız: MOTOKARAVANDA TRAFİK YÖNETMELİĞİ
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
İşe trafik yasasında ki motokaravan tanımı ile başlayalım. MOTORLU KARAVAN ile ilgili Ruhsat-Plaka-Muayene-Ehliyet ve Vergi Konuları : Motor Karavan Tanımı : Karayolları Trafik Yönetmeliği..
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 18/07/1997
Yayımlandığı Resmi Gazete No: 23053 Mükerrer
MADDE 3- 2918 sayılı Kanunda ve bu Yönetmelikte kullanılan terimlerin tanımları aşağıda gösterilmiştir d) Araç sınıfları (Ek.: 11.04.2003-25076) 5) Özel Amaçlı Taşıt: Yolcu veya yük taşımak üzere özel bir işlevi yerine getirmek için kullanılan (bunun için özel gövde düzenekleri ve/veya ekipmanları gereklidir) M, N veya O sınıfı motorlu araçtır.

5.1) Motor Karavan: En az aşağıdaki ekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan bir özel maksatlı M sınıfı araçtır.
(i) koltuklar ve masa
(ii) koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı
(iii) yemek pişirme imkanları ve
(iv) depolama/saklama imkanları
Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilmelidirler; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir. Diğer Hususlar : Her ağırlıktaki Motorlu Karavanlar için :
a- Motorlu Karavanı tescil ettirmek (Ruhsat almak) gerekiyor. b- Ruhsat çıkarmak için fatura ve ilgili yönetmeliklere göre düzenlenerek Makina Mühendisleri Odası ve TSE tarafından onaylanmış tadilat projesi gerekiyor. c- MTV-Motorlu Taşıtlar Vergisi adı altında yıllık vergisi vardır.
d- Heryıl TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarına muayeneye gitmesi gerekiyor. e- Motorlu Karavanı kullanabilmek için yüklü ağırlığı 3500 kg’a kadar(dingil sayısından bağımsız) için B sıfı ehliyet yeterli olup 3500 kg’dan ağır olanlar için C sınıfı ehliyet almanız gerekir.
M Sınıfı – En az dört tekerlekli ve yolcu taşımasında kullanılan motorlu araçlardır. 2.1) M1 Sınıfı: Yolcu taşımasında kullanılan ve sürücü dahil en fazla 9 oturma yeri olan motorlu araçtır.
Motokaravan haline dönüştürülerek önce TSE ve sonrasında tüvTürk’ten muayene onayı almış motokaravan olma hakkı kazanmış araçların ruhsatına M veya M1 sınıfır işlenmesi zorunludur. Motokaravanın trafik kanunundaki tanımlaması bunu gerekli kılmaktadır. Araçların Boyutları ve Ağırlıkları MADDE 128- (Değ.: 09.09.1997-23105) Karayollarında trafiğe çıkarılacak araçlarda yüklü ve yüksüz olarak uyulacak boyutlar ve karayolu yapısına zarar vermeden güvenle seyredebilecek ağırlıklar şunlardır; a) Azami Genişlik 2,55 metre
Frigorifik taşıtların yalnız frigorifik yapılarında 2.60 metre
b) Azami yükseklik 4 metre
Azami Uzunluklar (Değ. Tarihi:11.04.2003-25076)
- Otobüs dışındaki motorlu araçlarda 12 metre
Römorklarda 12 metre
Bu açıklamaya göre de özellikle semi entegre ve alkovenli motokaravanlarda en / boy faktörleri de belirlenmiş oluyor.