6teker.com | Caravan Club
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Reklam

Alanı

ÖNEMLİDİR. LÜTFEN OKUYUN.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2REKLAM VERMEK İÇİN BİZE ULAŞIN
Konu: 55

Çekme karavan mı, yoksa motokaravan mı daha kullanışlıdır? Ben de karavancılık hayatımda bugüne dek benden daha deneyimli olanlara bu soruyu yeri gelince sormuştum.Ama içinde yaşayınca birinin diğerinden farklı konuları ele alınca daha üstün olduğuna karar veremedim. Bu karşılaştırmayı yapmak için çeşitli tercih ve alışkanlıkları ele almak gerekir..
Örnek olarak.
Seyahat maliyetini en aza getirmek.
Güvenlikten fedakarlık etmemek.
Gereğinde çevre gezileri veya çarşı,pazar alış verişi yapabilmek. Daha seri yol alabilmek.
Sonu nasıl biteceğini bilmediğim bir yola sıkıntısız girebilmek. Hız limitlerini daha endişesiz kullanabilmek. Yol molalarını en aza indirmek.
Tek parça halinde sürüşle daha risksiz yol alabilmek. ……vs.
Kriterleri arttırmak olası ama neye göre? Alışkanlık veya tercihlere göre. Buna karşılık trafik sigortası, senelik periyordik fenni muayene zorunluluğu gibi negatif etkenleri de göz ardı edemeyiz. Eh, 750 kg dan ağır çekme karavanlarda da senelik muayene mecburiyeti var. Sonra, motokaravanlara ruhsat çıkınca aynı oto sınıfındaki gibi bir kategoride ruhsat çıkar. Böylece otoların haklarından yararlanılır. Motokaravan veya çekme karavanla seyahata çıkınca artık akılda maliyet faktöründen daha çok güvenli,kazasız, belasız, risklerden uzak bir tatil süreci ve keyfi yaşamak ana hedef olmalıdır. Kullandığınız araca zaten yeteri değerinde bir bütçe ayırabilip edindikten sonra artık bunun keyfini çıkarmak asıl düşünce olmalıdır. Tüm bu önemli kriterlere rağmen daha seri hareket edebilme bakımından motokaravanlar ön planda olurlar.Kullanacak kişilerin daha detaylı bir seyahat planına sahip olup,gerekli ihtiyaçları uzun süreli olarak baştan temin etmeleri akılcı olur.
Daha pratik,daha eziyetsiz,daha bildik sürüş şekli olması yönünden
motokaravanların tercih edilmesi normaldir.Buna zıt olarak da daha az alanda bir yaşam tarzı sunduklarını da kabul etmeliyiz.

Bugün gerek ülkemizde gerekse yurt dışı ülkelerde motokaravan edinme maliyetleri çekme karavan fiyatlarını ya katlamış, ya da azımsanmayacak seviyede geçmiştir denebilir. Çünkü panelvan denen kapalı kasa araç için neredeyse bir çekme karavan parası ödenecektir ve bunun içine de extra olarak kaliteli bir çekme karavan maliyeti kadar masraf gerekecek. Böylece bir motokaravan 3 çekme karavan maliyeti gibi algılanabilir. Yerli üretim çekme karavanlar da artık 40-45 000 TL den satıldığı hele ithal olanlar ise 70.000-100.000 TL değerde olduğu için bir motokaravanın komple maliyeti çekmekaravan ile olan kıyaslamadaki açıyı daraltmaktadır. Motokaravan lehine olarak. Tek parça halinde yollarda hareket etmenin verdiği rahatlık da yadsınamaz. Ancak ilk kez motokaravan hayatına geçmek isteyenlere verilecek ciddi bir öğütüm olacak. Hepiniz eminim ki binek otosu kullanıyorsunuz ve artık bunu gözü kapalı yapar hale geldiniz. Arabanızın boyutu büyük / küçük olabilir, bu önemli bir kriterdir. Motokaravan denen araçlarda uzunluk min. 595 cm den başlıyor. Aracın eni aynalar kapalı iken bile 2,05 mt. Tavan yüksekliği 2,65 mt e dayanıyor. Ağırlığı 3 ton civarında. Heyula gibi bir kütleyi şehir içi / dışı yollarda hareket ettirmekle yükümlüsünüz. Bunu biliyorsunuz, değil mi? Hiç tanımadığınız bir aracı kullanmak sizi zorlayabilir. Üstelik motokaravan için harcayacağınız bedel 100,000 TL üzerinde
de olabilir. Gözünüzü korkutmak istemem ama benim görevim sizin güvenliğinizi korumaktır. Dilerseniz birkaç yüz liranın başını yakın ve kiralayın bir motokaravan ve mesela 1 haftalık bir tatil yapın. O zaman ona adapte olup olamayacağınızı en iyi böyle anlarsınız. Bir öğüt daha vereyim. Çünkü ben aynen böyle yaptım ve çok yararını gördüm. İşte bakın 2nci kitabımı yazmaya başladım bu sayede ☺. Arkadaşlar araştırın ve motokaravan hayatını inceleyin , motokaravanla ilgili youTube’da binlerce video var.Dil bilmemeniz de önemli değil , gözleriniz görüyorsa mesele yok.Gördüklerinizden mutlaka bir anlam çıkarırsınız. Google ortamında ki yabancı dildeki dosyaların aynı anda tercümesi yapılıyor. Bunlara ilgi duyun ve okuyun. Bilgi dağarcığınız ne kadar çok artarsa o kadar kaliteli bir motokaravancılık hayatınız olur. Karavancılık bir yaşam şeklidir. Çekme karavan kullanalarla motokaravan kullananlar arasındaki fark altlarındaki araçların farklı olmasıdır. Yaşadıkları hayat aynıdır. Mekanlar değişir ama hep aynı havayı solurlar. Doğada yaşam süreklidir.Bir günlük olay değildir bu hobide. Günler akıcı bir hızla geçer ve büyük tad verir. Filmlerde, belgesellerde gördükleriniz, kitaplarda okuduklarınız gün gelir karşınıza çıkar ve sevinirsiniz. Hayatınızda kalıcı bir anı olarak yer alır. Kaçınız elinizden bir sincabı fındıkla beslediniz? Kaçınız bir zehirsiz yılanın düz duvara tırmandığını gördünüz? Kaçınız bir ağustos böceğini ağaca konmuş haldeyken 8-10 cm yakından inceleme fırsatı
buldunuz? Kaçınız yunuslarla beraber denizde 50-60 mt boyunca kulaç attınız? Kaçınız bir safari parkta tel kafes arkasından bir aslana, maymuna yiyecek verdiniz? Tertemiz denizde bacaklarınız arasında yüzen iri balıklarla beraber yüzerken mutlaka keyif aldınız ve daha buna benzer başka anılar hep karavancılık hayatında hatıralarda kalacaklardır.

.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi