6teker.com | Caravan Club
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Reklam

AlanıKAMPİNGDE YAŞAM KURALLARI VARDIR.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


2REKLAM VERMEK İÇİN BİZE ULAŞIN
Konu: 62
Mesaj: 79
Cinsiyet:
Kıdem: 04-06-2017

KAMPÇILIĞIN KURALLARI.
[img=100x100]     [/img]
Kamp alanında yerli ve yabancı bir çok şehir ve ülkeden gelen karavancılar ve çadırcılardan oluşan bir çok insan tatil yapmaktadırlar. Kampingler , birbirine yakın konumlandırılmış ünitelerin yer aldığı ve kalabalığın yoğun olduğu ortamlardır. Böylesine yakın komşuluk faktörünün meydana geldiği ortamda karavancı ve kampçıların nezaket kurallarına uyum göstermeleri olmazsa olmaz bir olaydır. Kendimize yapılacak bir rahatsızlığı bir başka kampçıya yapmamamız gerektiğini söylemeye gerek var mı?.
En yaygın uluslar arası kural , sabah insanların birbirini gördüğünde gülümsemesidir. Gülümseme , gece yatana dek hepimizin yüzünden eksik olmaması gereken bir tavırdır. Ayrıca, sabahın ilk saatlerinden itibaren komşularımıza “günaydın” diyerek onlarla mutlu bir söyleşinin anahtarı ve belki de yıllarca sürecek samimi bir dostluğun başlangıcı olabilir. Keza bu diyalogu akşam vaktinde “iyi akşamlar” diyerek pekiştirmeyi sakın ihmal etmeyiniz. Bu sihirli 2 kelime çevrenizde yaratacağınız ölümsüz bir etkiye neden olacaktır.

KAMP ALANINA GİRİŞ KURALLARI.
Aracınızla kamping veya kamp alanına girişte eğer bir resepsiyon varsa orada stop ediniz. Resepsiyon/danışma ofisine giriniz. Selamlaştıktan sonra kimliğinizi / pasaportunuzu vererek kaydınızı yaptırınız. Kamping içinde geçerli olan kuralları sorup öğreniniz. Kampinge gelene dek yol boyunca (motokaravanlarda) atık su deponuz dolu ise kampın içindeki “gri su” dediğimiz atık suyunuzu deşarj deposunun yerini sorup öğrenerek, orada boşaltınız. Temiz su deponuzu dolduracağınız çeşmenin yerini öğrenin ve deponuzu doldurun. Tüm karavan türleri için geçerli olan diğer bir hareket ise , klozetinizin deposunu boşaltıp temizleyin. Aracınızı orada uygun bir yerde bırakıp yürüyerek kamp içinde park edeceğiniz yeri arayıp bulun ve sonra aracınıza gelip , oraya parkedin.
Kamping alanlarının genelinde araçların geçiş yaptığı zemin toprak veya mıcır kaplıdır. Toprak/mıcır zeminler toz kaldırmağa çok elverişlidir. Parkedeceğiniz yere dek azami hızınız 10 km/h i geçmemelidir. Kesinlikle toz kaldırmamaya özen gösterin. Geçtiğiniz yol kenarında karavan/çadır olabilir ve burada insanlar çamaşır asmış veya yemek yiyor olabilirler. Onları kirletmeğe hakkımız yoktur. Uyuyor da olabilirler. Uyandırmaya gereğimiz olamaz.
Parkettikten sonra kablonuzla elektrik istasyonundan 220 volt akım alıp karavanınıza bağlayın. Kablonuz kısa olup , ek yapacaksanız ek yerini dış ortamlardan zarar görmemesi için kamufle ediniz. Bu, bir plastik kutuyu keserek kendinizin yapacağı bir muhafaza olabilir veya başka bir şey.
Parkettiğiniz yere çok dikkat edin. Nedir bu ? Aracınızın arkasında veya çok çok yakınındaki diğer karavan/çadırcıların denizini kapatmaya hakkınız olamaz. Bir uygun yolunu bularak ve onlarla irtibat kurarak parkedecek bir konum bulmalısınız. Karavanınızı eğer deniz,göl..vs. varsa oraya dik olarak yerleştirin. Paralel duruşlar daha çok yer işgal edecektir.
En yakın karavan/çadırla aranızda en az 4 mt mesafe bırakmalısınız. Yerleşme esnasında çevrenizdeki karavancılardan yardım, destek alabilirsiniz , bu son derece olağan bir harekettir ve hiç yadırganmaz. Aksine iyi bir komşuluğun başlamasına da vesile olur. Siz de sizden sonra gelenlere mutlaka yardımcı olun.

KAMPİNG İÇİNDE YAŞAM.
Arkadaşlar , kampingler/ kamp alanları toplumun tatil yaptığı kalabalık ortamlardır. Burada ki insanların muhtelif alışkanlıkları veya sürdürmeğe mecbur oldukları bir yaşam tarzı olabilir. Biz burada evimizde yaşadığımız gibi yaşayamayız. Topluca yaşamanın gerektirdiği kurallar içinde hareket etme zorunluluğumuz vardır ve bunu uygulamaya mecburuz. “Ben yaptım , oldu” demeye hiç hakkımız olamaz. Bu mümkün değildir.
Gürültülü ses çıkaran jeneratör, kesme - çakma aleti, radyo-CD çalar …vs. gibi araçları kullanmamağa özen gösterelim. Hamak kurmak için komşumuzun alanını işgal edemeyiz. Çamaşır asmak için çevremizdeki tatilcilerin manzarasını kapatamayız. Gece yakacağımız ampul sadece kendi alanımızı aydınlatmalı ve çevremizi aydınlatmamalıdır. Bu nedenle düşük wattlı ampul kullanmalıyız. İdeali 25/40 wattır. Floresant ampuller rahatsız edici olurlar. Şimdi artık led ampuller çok kullanılıyor. Karavancıların keşfettiği bir ampul türü vardır. Sarı ışık veren ampullere sivrisineklerin gelmediği görülmüştür, tercih etmenizde yarar vardır. Mobil solar panelleriniz varsa bunları ancak kendi alanınızda monte edebilirsiniz. Yolu işgal edemezsiniz.
Müzik dineyebilirsiniz ama kulaklık takarak. TV nizi karavan içinde kullanın. İlla ki dışarıda kullanacaksanız sesini komşularınız duymasın. Kampinglerde tatil yapanlar doğanın sesini dinlemeyi daha çok tercih ederler. Ağustos böcekleri, kuşlar, dalgalar dururken onlara müzik dinletmeğe hakkımız yoktur.
Gelelim pişirme meselesine. En hassas konulardan biridir. Belki de ilki. Bazı insanlar vejeteryan olup et yemezler. Beslenme metodları farklıdır. Bazı insanları ızgara rahatsız edebilir. Mide sorunu yaşatabilir. Yaz aylarında hafif yemekle beslenmeyi seçmiş insanlar olabilir. Sebze ağırlıklı beslenirler. Et , balık yiyecekse de kendilerine özgü bir pişirme yöntemleri olabilir. Kampinge giren pek çok karavancının artık neredeyse gelenekselleşmiş pişirme tarzı mangal yapmaktır. Kömür dumanı ve kızarmış et kokusu son derece rahatsız edicidir. Çevremizdeki insanları “ ne olur canım, 5 dk rahatsız oluversinler” diyerek hiçe saymaya hakkımız olamaz. Son derece çirkin bir tutumdur. Mangalınızı çevrenizi rahatsız etmeyecek bir alana taşıyın ve rüzgarın da esiş yönünü bularak yakın. Bu konuda son derece rahatsız olduğumuz ve umursamaz bir komşu karavancının bize yaşattığı bir mangal olayını her yeri geldiğinde hatırlıyor ve o kişinin kulaklarını çınlatıyorum  . Mangal konsu bazı kampinglerde yasak da olabilir, bunun için yönetimden izin almalısınız.
Ayrıca kamping alanında yemek pişirirken tencere,tava,kepçe…vs. gibi metal malzemenin çıkaracağı yüksek sesi bertaraf etmelisiniz. Bulaşık yıkamak için kampinglerde konumlandırılmış özel yerler vardır, buraları tercih ediniz. Bulaşık yıkama yerlerinde balık ayıklamayınız.
Duş ve tuvaletleri temiz kullanmak zorundasınız. Kalabalık mevsimlerde duş suları bazı kampinglerde yeterli seviyede olmuyor olabilir, bu nedenle sizden sonra duş yapacak kişileri de düşünmeğe mecbursunuz. Suyu boşuna akıtıp sarfetmeyin. Duşlarda terlik yıkanmaz. Terliğinizi duş kabininin dışında bırakın. Tuvaletlerde klozet fırçası kullanmaya özen gösterin. Tuvalet kağıdını israf etmeyin. Ve bunu kutuya atın. Ağızınız yıkarken gürültülü ses çıkarmayınız.
Bazı kampinglerde çamaşır yıkama için özel yerler bulunabilir. Bunu arayıp bulun. Yıkadığınız çamaşırları asacağınız ipin çevrenizdeki en yakın karavancıların manzarasını kapatmamalıdır. Yani ipinizin konumu denize,göle dik açı yapmalıdır. Paralel olmamalıdır. Çamaşır kurutmak için ille de ipe asmak şart değildir , kendinize özel yöntemler yaratmak mümkündür ve düşünüp pekala bulabilir veya satın alabilirsiniz. Marketlerde türlü çeşitli aletler satılıyor.
Karavanınızda çöp kovası kullanıyorsanız içine mutlaka çöp poşeti koyun ve ağızı kesinlikle açık kalmamalıdır. Poşetinizi sık sık atıp,yenisini koyun. Uzun süre bekletilen poşetler hijyence problemlere neden olur. Sinek ve koku bunlardan bazılarıdır. Hele balık artıklarını anında çöpe atınız.
220 Volt akım aldığınız uzatma kabloları yanınızdaki karavanları rahatsız etmesin. Onların tatil yapma keyiflerine zarar vermesin. Kabloların nasıl ve nerede bulunması gerektiği bir ayrı kuraldır. Uzatma kablolarınızı sarmal halinde topluca tutmayın. Satın alırken tercih ettiğiniz uzatma kablosunun içindeki bakır tellerin kalınlığındaki hata sizi tehlike ile yüz yüze bırakabilir. Bu olaslığı yoketmek üzere kablonuzu karavanın altında yayın. Dağınık halde kalmasını sağlayın. Ayak altında kalmamasında fayda vardır. Buna çok dikkat edin.
[attachment=29]

KAPİNGDEN ÇIKIŞ.
Kampingleri terketme vakti en erken sabah 08,30 olmalıdır. Daha erken vakitte hala uyuyan tatilcilerin olması kuvvetle muhtemeldir ve onları uyandırma hakkınız olamaz. Arabanızın motor gürültüsü ile dk.larca onları rahatsız etmeyin.
Hazırlıklarınızı bir önceki günde başlayarak yapın. Çevreye dağılmış olan eşyalarınızı gürültü etmeden demonte ediniz . Toz kaldırmayın. Arabanızın bagaj kapağını açıp , eşyalarınızı içine koyduktan sonra son ve bir kez kapatın , sık sık açıp kapatarak ses yapmayın. Tatiliniz bitti ve artık ayrılıyorsunuz. Eşyalarınızı topladınız. Önce danışmaya gidip kimliğinizi geri alın ve konaklama borcunuzu ödeyin. Varsa kampingden sticker etiket ve broşür istemek en doğal hakkınızıdır. Danışmadaki görevlilerle gülümseyerek ve mutlulukla vedalaşın. Sonra da çevrenizde dost olduğunuz tatilcilerle vedalaşın ve yine ilk gün kampinge geldiğinizde ki gibi max. 10 km/h hızla kampingden çıkın.
Sevgili kampçılar , “ en iyi kampçı en az donanımla ile en çok mutlu olabilen kampçıdır” sözünü ve kampinglerin bir “eğlence” değil , bir “ dinlenme” yeri olduğunu ve sizin en çok rahat etme isteğinizin bir başka tatilciyi rahatsız edeceğini sakın unutmayın.

Cevapla
(Son Düzenleme: 09-06-2017, Saat: 14:46, Düzenleyen: admin.) .


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi