6teker.com | Caravan Club
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Reklam

AlanıBÖCEKLERLE MÜADELE.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


2REKLAM VERMEK İÇİN BİZE ULAŞIN
Konu: 62
Mesaj: 79
Cinsiyet:
Kıdem: 04-06-2017

Hangi tip karavanınız olursa olsun eğer sık sık hareket etmeyip, uzun süreli konaklamalar yapıyorsanız karavan içinde orada burada sevimsiz böceklerle karşılaşmayı bekleyebilirsiniz. Özellikle yatak altında, kenarında ve mutfak dolabında erzaklara yakın yerde bulunmayı severler. Bu nedenle kapağı açık kavanozlar bırakmayın… Karavanın içini bolca havalandırın. Yatağınızın minderini yukarı kaldırıp alt yüzünü de havalandırın.

Marketlerden satın alabileceğimiz Raid ve benzeri böcek kovucuları tercih edebilirsiniz..Veya yoğun bir böcek istilasına uğradıysanız sprey türü böcek öldürücü ilaçla karavanın tüm pencerelerini ve kapıyı kapatıp, böceklerin bulunduğu alanlara sıkın. Bunu yaparken kendi ağız ve burnunuzu da maskeleyin . Ve bu işi sabah yapıp, en az 3-4 saat karavanı kapalı tutun, hiç içeri girmeyin. Akşama doğru tüm pencereleri ve kapıyı iyice açıp havalandırın.

Bunlar ahşapları çok severler. Çimlerde ürerler ve uçan türleri ise her ortama girip, insanları rahatsız ederler. Sineklerden bahsetmiyorum, onlar ayrı bir sınıf. Çok küçüktürler ve kıl kadar daracık yerlere sızarlar.

Islak ve nemli alanlarda kamp yaptığınız zaman onlarla yakın temas kurma olasılığınız artar. Böyle alanlar böcekler için cennettir. Akmayan su kaynakları ve ıslak bitkilerin olduğu yerlerde kamp kurmayın. Kampınızı biraz üst yerlerde, yokuşta kurmak daha iyidir.Hepimizin gözünde deniz,göl,akarsu gibi su kaynaklarının hemen dibinde kamp yapmak vardır , ama işte bu denli suya yakın yerlerde her çeşit böcekle karşılaşabileceğinizi unutmayın. Sivrisinek gibi ısırgan böceklerden korunmanın tek çaresi vardır. Uzun kollu ve bacaklarınızı kapatan ince giysiler tercih etmek.

Bu yazıyı alıntıladığım kaynakta ilginç bir olaya rastladım . Bazı dış ülkelerde sprey böcek kovucularla   emdirilmiş  gömlek ve benzeri kıyafetleri kullanın deniyor. Pek akıla gelen bir tarz değilse de kıyafetlerimizi benzer bir sprey böcek öldürücü ile bir mertebeye dek ilaçlayıp, sonra onu iyice havalandırmak ne kadar yararlı olur , bilemiyorum.

Çöp kutularınız her çeşit böceği cezbeden bir yerdir. Keza açıkta kalmış içi dolu çöp poşetleri. Biz davet etmedikçe onlar da bize kolay ulaşamazlar. Çöplerinizi sık sık boşaltın. Nereye ? Tabi ki konakladığınız bir kamping ise onun çöp konteynırına, doğada kaldıysanız yol üzerinde rastlayacağınız bir çöp bidonuna. Hele doğada kamp yapanların daha çok dikkat edeceği bir davranış şeklidir , çöpünüzü poşete koyup, poşetin ağızını sıkıca bağlasanız bile bu hiç çözüm olmaz.Çünkü dişleri ve pençeleriyle bir poşeti delip , içindekileri etrafa dağıtmak onlar için nedir ki? Kesinlikle çöpler bidonla buluşturulmalıdır.

Kamp süreci içinde en çok rahatsız olduğumu yaratıklar uçan böceklerdir, yani kara sinekler ve sivrisinekler. Kara sinekleri önlemenin tek yolu vardır. Çöp olayına gereken dikkati göstermek. Karavanın içinde kaldığımızda pencere ve kapıda kesinlikle sürgülü sinek teli kullanmak. Açıkta gıda bırakmamak. Sivrisinekler daha arsızdırlar ve onları önlemenin çareleri olsa da tam etki sağlamak zor olur. Daha ziyade korunmakla zaman harcarız. Cilde sürülen sprey kovucular fayda sağlarlar , ancak yatmadan önce bunu yıkamak gerekir. Tel örgülü bir ortamda kalmak , cibinlikle yatmak başlıca çarelerdir.

Böcek sokmalarındaki tedavi yöntemleri olmakla birlikte karavanınızda lavanta yağı ve citronella yağı bulundurmanızda yarar vardır. Bunlar doğal tedavi sağlayan ürünlerdir. Keza adaçayı yaprağını sıcak suda bir süre bırakıp, bu extreyi vücudunuza uygulayabilirsiniz de. Bulunduğunuz ortamda mumlar yakın. Açık alanda iseniz ateş yakın. Duman böcekleri rahatsız eder ve kaçırır.
Yine Bodrum’un bir mahallesindeki bir sahil lokantasında yemek yiyecektik. Oturduğumuz yerde sakız ağacı vardı. Çevremiz hep yeşillikler içindeydi. Cennet gibiydi yani. Menüden köfteyi seçtik.Zaten kısıtlı seçeneklerden dolayı başka da çare yoktu. Daha sonra köfteden önce bu yerin sahibi masaya bir çay tabağı içinde yanmakta olan türk kahvesi getirdi. Rüzgarın yönünü bulup , masaya bıraktı. Şaşırmıştık. İlk kez görüyorduk. Sorunca şöyle cevapladı. “ Şimdi et gelince arılar da hücum edecek. Kahve dumanı onları kaçırır. Ben senede 4-5 kg kahveyi bu hayvanlar yüzünden harcıyorum “. Nitekim 3-5 dk. sonra köftelerimiz geldi ve bundan 2-3 dk sonra da tabağın etrafında pike yapan arılar uçmaya başladı. Rüzgarın değişik yönlerde esmesinden dolayı köftelerimizi arılarla kısmen de olsa paylaşmak zorunda kaldık .


Eşekarılarını kaçırmak için yabancı karavancılar uyguladığı yöntem ise şuymuş. Kahverengi kese kağıdını hava ile şişirip bir torba haline getirirken, torbayı bir sicimle yemek yenilen yerin az uzağına bir yere asmak. Eşekarısı bu torbayı gördüğünde onun bir arı kovanı olduğunu sanıp, hemen uzaklaşırmış.
Eşek arısını yoketmenin diğer bir uygulanmış metodu da , içi şekerli su dolu olan bir kavanozun ağızını açık bırakmak ve eşekarısının o kavanoza girmesini hatta şekerli suya batmasını beklemek..

Bu gibi uygulamalar hep deneyimler sonucu ortaya çıkmıştır. Her ortamda yarar sağlar mı? Denemek gerek.

Gelelim sivrisineklere. Vücut ısısı, nefes aldığımız karbondioksit ve terimiz bunları çeken en başlıca etkenlerdir. Sabahın erken vakti ve akşamın geç saatleri onların daha çok göründüğü anlardır. Sivrisinekler, yumurtalarını durgun suda bıraktıkları için böyle ortamda kamp yapmamak en doğrusu olur. Defne ağacı sivrisinekleri kaçırır. Bir kaç defne dalını karavanınızın yakınında bulundurmayı önerebilirim. Açık renkli kıyafetler giyin. Koyu renkliler sivrisinekleri çeker.

Keneler… Keneler, uzun çimlerde ve uzun boylu veya yoğun bitki örtüsünde yaşar; bu nedenle, kamp yaparken veya bu tür alanlarda dolaşırken dikkatli olmanız gerekir. Giysilerinizin ve vücudunuzun düzenli taranması, bir kene'nin uzun kollu gömlekler ve uzun pantolon giymek gibi sana takılmayı başaramadığından emin olmaya yardımcı olacaktır. Açık renkli giysiler, cildinize yapışabilmeleri için önce kenelerin atılmasını ve buruşmasını kolaylaştırır. Kene olduğundan kuşku duyduğunuz veya tanıdığınız bir bölgede iseniz, pantolon bacak tabanlarınızı çoraplarınıza doldurarak ayak bileğinizdeki boşluğu kapatın. Kanal bantı bir nokta en büyük bariyer oluşturur!
 
Bir kene tarafından ısırılırsanız , mümkün olan en kısa sürede küp şeklindeki sırtını kaldırmanız gerekir. Bazı ince uçlu cımbızları kullanarak, kene başı mümkün olduğunca deriyi yakalamalı ve sarsıntı veya bükülmeden sıkıca yukarı doğru çekmeliyiz. Kene vücudunu sıkmayın, çünkü bu enfeksiyon olasılığını arttırır. Kene önleme
 
Kene ısırmalarını önlemenin en iyi yolu, Permethrin veya DEET içeren böcek itici özelliğini kullanmaktır. Keneler, uzun çimlerde ve uzun boylu veya yoğun bitki örtüsünde yaşar; bu nedenle, kamp yaparken veya bu tür alanlarda dolaşırken dikkatli olmanız gerekir. Giysilerinizin ve vücudunuzun düzenli taranması, bir kene'nin uzun kollu gömlekler ve uzun pantolon giymek gibi sana takılmayı başaramadığından emin olmaya yardımcı olacaktır.
 
Açık renkli giysiler, cildinize yapışabilmeleri için önce kenelerin atılmasını ve buruşmasını kolaylaştırır.
Kene olduğundan kuşku duyduğunuz veya tanıdığınız bir bölgede iseniz, pantolon bacak tabanlarınızı çoraplarınıza doldurarak ayak bileğinizdeki boşluğu kapatın. Kanal bantı bir nokta en büyük bariyer oluşturur! Bir keneye kendinizi ısırtırsanız, mümkün olan en kısa sürede küpü kaldırmanız gerekir. Bazı ince uçlu cımbızları kullanarak, kene başını mümkün olduğunca deriye yakalamalı ve sarsıntı veya bükülmeden sıkıca yukarı doğru çekmeliyiz. Kene vücudunu sıkmayın, çünkü bu enfeksiyon olasılığını arttırır. Petrol jölesini kullanmayın veya kene yanmaya çalışmayın. Gıcırdayorsanız kene kaldırmak için alabileceğiniz özel araçlar vardır.
Kene çıktıktan sonra bir ay boyunca kene ısırığı alanına göz kulak olmanız, kızarıklık artışı veya döküntü bulgusu olup olmadığına bakmanız gerekir. Keneler, Lyme hastalığı olarak adlandırılan bir bakteri enfeksiyonu taşıyabilir ve enfeksiyon az görülse bile, meydana gelirse çabucak tedavi edilmesi önemlidir.

Karıncalar yiyeceklere ilgi duyar, bu yüzden diğer böceklerle olduğu gibi, kamp yaparken karıncayı önlemek için yapabileceğiniz en iyi şey, yiyeceklerinizi kapalı kaplarda tutmak ve herhangi bir dökülme dahil olmak üzere yemek sonrası ve yemek yedikten sonra çabucak temizlemektir. Yarısından kesilmiş limon üzerine konmuş kuru karanfiller ve salatalık dilimlerinin karıncayı kaçırdığını deneyimlemiştik.

Ekincik’te ki bir kampingde geçen sene kamp yapıyorduk. 1 adet 12 volt buzluğumuzun içinde 4-5 adet cola şişesi vardı. Şişelerden biri devrilmiş ve buzluğun içine cola sızmış. Bir nedenle buzluğun kapağını açtığımda içinin silme karıncayla dolu olduğunu görmüştüm. Tatlı besinleri karıncalardan uzak tutmak gerektiğiniz böylece anlamış olduk.

Cevapla
.


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi