6teker.com | Caravan Club
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Reklam

Alanı

KARAVAN ALMAYI ÖZENDİREN FAKTÖRLER..
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2REKLAM VERMEK İÇİN BİZE ULAŞIN
Konu: 62

Başlıkta ki  bu  soruyu  ben  kendi  düşüncelerim  ve  karavan  sevgim  nedeniyle  yaratmış oldum , fakat internette  yaptığım  gezintide  de  benzer  pek çok  başlıkta  makale  ile  karşılaştım..Demek ki benim gibi  başka  kişilerin  de  aklına  bu  soru  düşmüş ve düşüncelerini  belirtmişler.

Neden  Karavan , biliyormusunuz ?.
Evlenip aile  ortamı  kurduktan  sonra eşimle  beraber bayram, yılbaşı , senelik tatil...vs gibi  uzun  süreli  tatil  periyodlarında  hep  otel , tatil köyü , pansiyon  gibi dört duvar  arasındaki mekanlarda  tatil yaptık.Keyiflimiydi ? Ne  yalan  söyleyeyim . Evet.
Ama  günde 3 öğün  yemek  yemek için ortama  yakışır  kıyafet giy , sıraya  girip bekle  gibi hiç  hoşlanmadığımız şeylere  ister  istemez  katlandık. Çünkü  seçimimizi bu yönde  yapmıştık , bir kere. E. Nereye  dek  bu  eziyet  çekilir. Evet , otelde  tatil  yapmak  olayına  bir  alternatif daha  bulmak  gerekiyordu. Aslında o  alternatif  de  aklımda  hazırdı  ama  maddiyat  henüz  tam  kendini bulmamıştı.  Daha  sonraları  zaman  ilerledikçe  bir  lise  arkadaşımın  Silivri'de bir  kampingde  satışa  çıkan  bir  çekme  karavanı  alarak, hafta  sonu  tatilinde  eşi  ile  orada  2  -3 gece  konaklaması  bende de  aynı  ateşi  alevlendirdi. Hatta  bir  hafta  sonunda  onları  ziyaret  edişimizle içimiz  bir  başka  oldu ve kendime  "neden  bizim  de  olmasın?"  diye  sordum. İşte  start  o  anda  verildi.

Karavancılık , bir  yaşam  şeklidir. Bu  satırları okuyup  da  karavanınız  yoksa  ve  almayı  tasarlıyorsanız bunu  böyle  kabul etmek  zorundasınız. Bunun  başka  bir  düşünce  şekli olmaz. Bu  kesin böyledir. 

Doğa  içinde  olmayı , karıncalar, zararsız böcekler, arılar , sinekler, çeşit çeşit  ağaçlar , deniz-göl-dere-nehir , masmavi  sema  ve  gecenin  yıldızları  ile  kucak  kucağa  yaşamak , tertemiz  oksijeni ciğerlerinize  çekmek , hamağınızda serin  serin uyumak , beraber  olduğunuz  ama  hiç  tanımadığınız  başka  karavancı veya  tatilcilerle  kaynaşıp   dostluklar kurmek , seyahat  edeceğiniz  yerlerde gördükleriniz yaşadıklarınız öğrendiklerinizle  kültürünüzü  arttırmak  ve artık  anılardan  başınız  dönecek  duruma  gelmek  isterseniz  yapacağınız  tek şey  var.
O  da  Karavan  sahibi olmaktır. Hangi  modeli  olursa  olsun.

Nörolglar, psikiyatristler hasatalarına  eski  dille  "tebdil-i hava"  önerirler. Yani seyahat  etmeyi , bu  sayede  yaşadıkları  ortamdan  uzaklaşmayı  böylece  stresten , bunalımdan uzaklaşmayı  teklif  ederler. Seyahatler  insanların  vizyonunu  geliştirir.  Yaşama  bakış  açısını  değiştirebilir. O  güne  dek  olan  yaşam  şeklinizi  size  sorgulatabilir.
İnanın  yeni  yüzlerle  tanıştığınızda edineceğiniz  dostluklar  hayatınızın  sonuna  dek  sürecektir  ve  tahmin  edemeyeceğiniz  boyutta  keyif  verecektir, size. Mutfak  edebiyatından  tutun her  konuda  bilmediğiniz  yepyeni  bilgilere  ulaşacaksınız  e  bunları  diğer  çevrenizde  paylaşarak  da  ayrı  bir  mutluluk  duyacaksınız.
Sizi  kandırmıyorum . Biz  halen  bu  duyguları  yaşamaktayız  ve  bu  yaşam  şeklimizden  size  örnekler  veriyorum. Otel, tatil köyleri  içinde  geçen  zamanlarımıza  öyle  acıyoruz ki , hiç sormayın. O  zamanlardan  bugüne  tek  bir  arkadaşlık  bile  kalmadı. Ama  10 sendir  devam  ettirdiğimiz  karavancılık hayatımızda  sayısız  dostumuz  oldu. Sık  veya  seyrek  görüştüğümüz, hiç farketmez. Her birinden  bir şeyler  öğrendik  ve  bazılarına  da  biz  öğrettik.

Ülkemiz  muteşem  güzelliklerle  dolu. Sadece  Ege  ve  Akdeniz mi? Elbette  hayır. Ama  gidip  keşfetmedikçe, görmedikçe, akar suyunda  yüzmedikçe, yöresel  mutfağının  lezzetlerini  tadmadıkça , neresinde  ne  olduğunu görmedikçe..... Nereden bileceksiniz.

Ya  yabancı  dünyalar. Yurt dışı yani. Bitmek  tükenmek  bilmeyen mekanlar  zamana  sığmaz.

Biliyorum..Maddiyat diyeceksiniz.
Bakın  baştan  şunu  söylemek  zorundayım.
Karavan  hayatına  başlamak  pek  ucuz  bir  değişim  değildir. Karavan  alırken  belli  bir  bedel  ödenecek. Bu  bedelle  belki  bir kaç  sene  otelde  tatil  de  yapabilirsiniz. Kabul. Ama  kaç  sene  devam  edecek  otel  keyfiniz?. Ve  ona  maddiyat  temin  etmeniz.
Karavanla  kamping  dışında  konaklamalarınız  bedavadır. Karavanla  yaşam, tatil köyü, 5 yıldızlı otellerde  tatil yapmak ve yurt içi/ dışı  tatillerde  çok  daha  ekonomik olmakla  birlikte  uçakla  uçarken  yerde  göremediğiniz  her şeyi en  yakından  görerek  kültürünüzü arttıracaktır.
Kamping  maliyetleri  bazı  bölgelerde  değişken  olmakla  birlikte otel  fiyatlarından  daha  ucuzdur. En  azından  beton  duvarların  dışındasınız. İstediğiniz  gibi  giyinir, istediğinizi  pişirir  yersiniz. Karışanınız  olmaz.

Hayvanlar  alemini  tanırsınız. Hayatınızda  hiç  sincap  beslediğiniz  oldu mu? Bizim  oldu. Fındıkla  besledik o güzel  yaratığı.
Hayatınızda  hiç ağustos  böceğini 10 cm  yakından  gördünüzmü?. Ben  gördüm ve  o  sesin  kimden  geldiğini  anladım.
Hayatınızda  hiç  yılan  balığı  yediniz mi?. Biz  yedik. Meğer  ne  denli  beyaz  eti  varmış ve  lezzetliymiş.
Hayatınızda  hiç  keçi  sağdınız mı? Ben  sağdım. Çok  komikti ama  sütünü  sevdik.
Bu  örnekleri  arttırmak  mümkün . Çok  gezerseniz  tabi  .
Ve  karavanla  daha  ekonomik  olduğu  için.  Ulaşım  sıkıntısı  olmadığı için. Nerede  canınız  isterse  orada  mola  verip dinlenmek  istediğiniz için.

Türkiye'mizde  arık  her  çeşidinden  ve  her  bütçeden  karavan  sahibi  olmak  mümkün..
Sıra size  gelmiş  olabilir.
KARAVANLANIN  ve  siz  de  bu  muhteşem  aracı  tanıyın , dünyaları  gezin , dolaşın.

.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi