6teker.com | KARAVAN DERNEĞİ
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Reklam

AlanıİTHAL ÇEKME KARAVAN KONUSU
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


2REKLAM VERMEK İÇİN BİZE ULAŞIN
Konu: 62
Mesaj: 79
Cinsiyet:
Kıdem: 04-06-2017

Gümrük mevzuatını inceleyince  sadece  sıfır mahiyette  oto  ithal  edilmesine  izin  verilmiştir. 2 nci el oto ithalatı yasaktır. 
Çekme  karavanlar  da  "römork"  olarak  anıldığına  göre  mevzuatta ki  ifadelerden aynen oto gibi sıfır  olmak ve  gümrüğe getirildiğinde Gümrük Vergisi ,  KDV ve ÖTV si  ödenmesi  halinde yurt içine sokmak  mümkündür. Aksi  durumda  hiç  hayal bile  etmemek gerek.

KDV ve ÖTV nin  dayandığı belge  nedir ? Fatura.. Faturadaki bedelin  KDV ve ÖTV si olacağına göre  karavanın  da  faturası olmak zorundadır.   2 nci el  her hangi bir  aracın  faturası  olmayacağına göre , 2 nci el karavan  getirmek  mümkün değildir.

"Yolcu beraberinde"  diye  bir  kavram  vardır  gümrükte. Yolcunun  yanında  getirmesi  şartıyla  bazı  maddeler  yurt içine sokulabilir.  Onlardan  biri  de  karavandır. Fakat , karavan  yine bir  şarta  bağlanmıştır. Yurt dışında  en  az  2  yıl kalma  zorunluluğu  şartına.
Onlar bile  sadece  gümrük vergisinden muaflar , diğer vergileri ödemekle  yükümlülerdir.  
Tüm bu  anlatılanlara  rağmen artık , yurt dışında 2 sene  yaşayıp dönerken   2 nci el karavan getirecek  olanları  da  bir  olay bekleyecek. Araç , 750 kg dan ağırsa plaka  taşıması  lazım ve  ruhsatı  çıkmalı. Neye  göre  olacak bunlar ? Gümrükten geçerken ödenen  KDV ve  ÖTV  makbuzarı  baz  alınabilir mi , acaba ?. Gümrük  vergisi  ödenmediği için onun  makbuzu  da  olmayacak. 
E , faturası yok . Tip Onay Belgesi olmayacak. 
İşte  bu  durum  henüz  bir  çözülmesi  gereken  bir  konudur.

Cevapla
.


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi