6teker.com | Caravan Club
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Reklam

Alanı

ÖREN-EKİNCİK-KAŞ-TEKİROVA-AFYON-İSTANBUL
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

2REKLAM VERMEK İÇİN BİZE ULAŞIN
Konu: 55

Geçen  sene  2016 da  çekme  karavanımızla uzun  soluklu  bir  gezi yaptık.
İst.'dan hareketler ilk ulaştığımız  yer  ,Burhaniye/ Ören'deki Altın Camp oldu. Buraya  son  3  senedir  gidiyoruz  ve  her  sene  kampingde  yeni  fiyat / alan  uygulamaları  ile  karşılaşıyoruz. 2015 de  kampingin  her  yerinde  fix  fiyat  uygulaması  varken 2016 da  sahile  yakın  alanda  fiyat 80 TL/gün , onun  10 mt arkasındaki  alanda  fiyat 70 TL/gün , daha  arkalarda  ise 60 TL  idi.
Alan  çok  büyük  olduğu  için kamp  sahibi  böyle  bir  uygulamayı  yapabilmiş. Ve  gelen  karavancıların  nerdeyse  yarısı yabancı olduğu için onlara  100 TL bile  fiyat  çeksen  nasıl olsa  € ile  ödeyeceği için   fiyat  4 misli  ucuz  oluyor. Eh. Yüksek  sezonda  da  Avrupa'daki  bir  kamping  25 €  civarında , işte  burada  da  aynı  seviyede  oldu.

Burada  3  gece  kaldık  ama  su  çok  soğuktu .Deniz  adeta  işkence  oldu. Kamping  içinde su  istasyonlarının  yetersiz  yerlerde  olması  ve  karasinek  mücadelesi  yapılmıyor   olması  keyfimizi  kaçırdı ve bir  an  önce  kaçtık.

Ekincik  kampinge  de  2016 da 2 nci kez  gittik. Kamping  alanının  dar uzun  olması karavan  ve  çadırların konumlarında  sıkıntı  yaratıyor  diye  işletmeci  dostumuz  bizi  yandaki  boş  arsaya  parkettirdi. Orada  sabah  güneşi  alıyorduk. Mevsimin  hot  sezon  olması  dışında  bir  derdimiz  olmadı. Deniz  doyumsuz  güzel , plaj  da  öyle  olunca  keyifli , sorunsuz bir  tatil  geçirdik. 1 Kez  30 km ilerideki Köyceğiz'e  giderken  mandalina  ve  nar  bahçeleri  arasında geçen  yol   üzerinde buzzz  gibi narsuyu  satan  bir köylüden  nar suyu  içip, poz  verdik. Birbirini  takip  eden  ve  nasıl geçtiğini  anlamadığımız 5 gün hemen  bitiverdi ve  oradan  Kaş / Olimpos  Mocamp'a  geçtik.  Ekincik kampingin  2016 fiyatı 50 TL/gece  idi.

Olympos  Mocamp'a  dek özellikle  son  15-20 km lik  sahil  yolunda  o  kadar  güzel  manzaralar  vardı ki. Sıfır  deniz  pozisyonu olan  yerlerde  durup  deniz  girmeyi çok istedik. Ama çekme  karavanla  zor bir iş bu. Kuru  kuru  yutkunarak  kampinge  vardık.
Biz  12 sene  önce  de  Kaş'a  gelmiştik ama  bu  gelişimizde  ilçeyi  çok  gelişmiş bulduk. Mocampta  4  gece  kalmayı  planlamıştık. Plajının  ve  plaj barın  olması  yanısıra  denizin  muhteşem  temiziliği  nedenine  bir  de  Kaş'ın  gece  eğlencesine  katılımımız  eklenince  biz  kampdan 10 günde  kurtulabildik.
Olymps Mocamp  basit  bir  kamping , gösterişi yok. Yüksek  okaliptus  ağaçları  seyrek  yerleşmiş halde olduğu için  gölgelik  alanlar  da  dağınıklık gösteriyor. Devlet  karayoluna  paralel uzayan  kamp  alanında  herkese  yer  vardı. Biz  bir  italyan  motokaravanın  yanına  parkettik. İtalyan  aile  şişme bot ve motosikletleriyle tam tekmil halde  oradaydılar ve  italyan  baba  ile  kısa  sohbetimde  orada  3  ay  kalacaklarını  öğrenmiştim. Her  gün botla  balığa  ya  da  dalışa  gidiyorlardı.
Plaj  ve  plaj  barda  ne  istersek  vardı  ama  malum, fiyatlar  turistik  yer  fiyatıydı. Şezlong  ve  şemsiye  ücretsizdi , çay 150 krş idi. Bira  aklımda  kaldığı  kadarıyla 5-6 TL  olabilir.
Biz  günün  çoğunu  deniz  ve  plajda  geçiriyorduk. Gece  de  ilçe  merkezini  tavaf  ediyorduk Smile . Artık  o  kadar  çok  gezdik ki o  sokaklarda  az  daha  kalsaydık bize  muhtarlık  teklif  edeceklerdi, neredeyse. Smile .

Kaş'dan  sonra Kemer / Tekirova'daki  Yıldırım  kampinge  ilk  kez  gittik. Orman  kampı  niteliğinde  çok  geniş bir  landa  sıfır  deniz  konumunda  bir  kampigdi burası. Emekli bir işletmeci  tarafından  idare  edilmeğe  çalışılıyordu. Kampinge  girer  girmez  bir  düzensizlik  hemen  göze  çarptı.  Karavanlar  ve  çadırlar  neredeyse  bir birine  teğet  haldeydiler. Ama  alanda  o  kadar  geniş  boş  alan  vardı ki. İdareci  pozisyonunda  olan  kişi  de  hiç  ilgi  göstermiyordu.
Biz  de  kendimize  bir  yer  bulup parkettik. Sahildeki ilk sırayı  burada  sezon  boyu  hiç kıpırdamadan  kalan  karavanlar  kapmıştı. Plastik koltuklarıyla, mangalları ve  mangal  ekipmanlarıyla, ipe  asılmış çamaşırlarıyla  tam  bir  hengame  halindeydiler. Çirkinlik  had  safhadaydı. Arkada  kalanların  denizini  tamamen  kapatmışlardı. İşltemci  bunlardan  iyi para  aldığı için her  dağınıklıklarına  boyun  eğiyordu.  Gecesi 30 TL dan  burada  ancak  3  gece  kalmayı  sabredebildik.

Tekirova'dan  Antalya  üzerinden  Afyon'da  bir  termal  otele  geçip, orada  2  gece  otel  sefası  yaptık.  Bir  gün boyunca  ilk  kez  geldiğimiz  Afyon'da  şehir  gezisi  yaptık. Çarşıdan  lokum  aldık. Bir  kafede  havuz  başında  oturup dondurma  yedik , serinledik.

Buradan  sonraki  son  varış  noktamız  İstanbul  oldu.

Bu  gezimizde  karavanımızı  çeken  arabamız  Dacia  Duster 4x4 idi.  Aslında  1500 cc ama  gerçekte 1465 net  cc  olan  motor  bizim 1100 kg lık  karavanı  rampalarda  çekemedi  ve  hararet  yaptı.Hararet  yaptığı  her  rampada  durup motor  kapağını  açarak 15-20 dk  beklemekten  bıktık. En  nihayet , Kaş'dan  çıkınca  yol  sarp  dağlara  tırmanıyor  ve 8-10 km  boyunca  öylece  devam  ederken  bizim  araba  yine  hararet  yaptı  ama  ben  de  öyle  sıkılmıştım ki, "nerede  trak orada  bırak"  deyip hiç aldırmadan  yola  devam  ettim. Rampa  aşağı  inişte ısı  düştü.   Bu  arabayla  İstanbul'a  yolda  kalmadan  gelince  ilk  işim  yetkili servise  sokmak  oldu.  Hararet  müşiri  değişti. Sıra  radyatör  değişikliğne  gelince  servisin  usta  başı  bir  yol  çizdi  bana. "Abi , belli ki bu  motor  sizin  karavanı  çekmeyecek. Radyatör  fiyatı 75 TL. Onu da  değiştirsek  bir şey  değişmeyebilir. Bu  arabadan  ya  kurtulun , ya  da  arabayı  bu  haliyle  bir  rampada  yine  deneyin". Ben  ilk  tercihi  kulandım  ve  onu  aklımda  olmayacak  güzel bir  fiyata  satıp , Citroen  Berlingo 1600 cc turbo motorlu  ve 240nM tork olan  sıfır  bir  araba  aldım. Kısmetse 2017 den  itibaren bu  araba  ile  karavan  çekeceğiz.

(Son Düzenleme: 17-06-2017, Saat: 15:32, Düzenleyen: Yasar.) .

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi