6teker.com | KARAVAN DERNEĞİ
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Reklam

AlanıKARAVANDA UZUN SÜRE YAŞAMAK İÇİN..
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


2REKLAM VERMEK İÇİN BİZE ULAŞIN
Konu: 55
Mesaj: 58
Cinsiyet:
Kıdem: 09-06-2017

Bir  doğasever  arkadaş, "karavanda   devamlı  yaşanabilir mi? " şeklinde  bir  soru yöneltmiş.  Böyle  yaşayanlar  hem  yurt içinde  hem de  dışında   var. Ancak  o  alanda  yaşayacak  kişilerin  ihtiyaçlarını  karşılayacak  donanımlara  sahip bir  karavan  olması  gerekir.
Gezici olarak ömür  boyu yaşamak  pek mümkün gibi görünmese de,   kışın  sabit bir yerde  karavanı  tutarak içinde  yaşamak ve  yaz  gelince  2-3-4 ay boyunca  geze  dolaşa  karavanda  yaşamak  daha  mümkündür. Fakat  karavanın  uzun  süreli  olarak  park ettiği  belirli bir  yer  olması  gerekir.

Ne  tür  bir  karavan  olursa  olsun en  belirgin ihtiyaçlarımızdan  biri dışkılama  olayıdır. Karavanlar  büyük  abdestten daha  çok  küçük tuvalete  imkan  verir. Avrupa'da  olan  imkanlar , dini inanışlar ve  hijyenik  olanaklar  portapotti  denilen  portatif  klozetin  büyük  abdest için  de  kullanıldığını  gösteriyor. İç  temizlik  ve  kokunun  giderilmesi ayrıca portapotti  içindeki  atığın  boşaltılacağı  hijyenik  bir   ortam  sağlanırsa   bu  amaçla  da  kullanılabilir. Fakat  ülkemizde  bu  şartları  sağlayan  tel  mekan  kamping  veya  kamp alanlarıdır. Bir  AVM nin  otoparkına  karavanı  pekala  koyabilirsiniz. Ama  buraları gece 22,00 de  kapanıyor.  Bu vakitten  sonra  baş gösterecek  sıkıntıyı  giderecek  bir  çıkış yolu bulmak  lazım.

Yıkanmak  da  ayrı bir  dert. Çekme  karavanlarda  atık su  deposu  olmaz. Ama  siz  taktırır  ve  atık  su  deşarjını  da  bu  depoyla  birleştirirseniz karavanda  yıkanabilirsiniz. Peki , depo  dolunca  depoyu  nasıl  tahliye  edeceksiniz ? Deponun  bir  tahliye  borusu  olması  lazım. Bu  borunun  da  var  olduğunu  varsayalım. Nereye  boşaltacaksınız ?. Karavanın parkettiği yere  çok  yakın bir  kanalizasyon  gideri olması  gerek. O  gidere  dek  uzanan  bir  hortumunuz da  olursa  depou  boşaltmak  mümkün olur.

Elektrik de  lazım. 220 volt  akım  alabilecek  bir  kaynak  bulmalısınız. Kışın neyle  ısınacaksınız?  Isıtma  araçları  elektrikle  çalışır. 12 Volt  kullanan  ısıtma  araçları  da  var  ama  12 volt  akımı  nereden  temin  edeceksiniz ?. Yaşam  Aküsünden. Ama  yaşam  aküsünü  de  şarj etmek  lazım , o nasıl olacak ?. Jeneratörle. Jeneratör  mazotla  çalışır. Her  lazım olduğunda  bidonla  mazot  almak  gerek.
Gece  ne  ile  aydınlanacaksınız ?. Pilli  el  feneri  ile. En  basit yöntem bu. Bu  kez  de  pil  masrafı  olacak. Yaşam  aküsü  olursa  şarjlı  el  fenerleri  var , oradan  şarj  edilebilir. Bilgisayar , cep.tel.u gibi ufak  aletler  de  oradan  doldurulabilir. Ama  buzdolabı için 220 volt  elektrik  olursa  daha  çok  gıda  maddesi  soğutabilirsiniz. Veya   12  volt buzluklardan  faydalanırsınız. Artık TV  seyretmeyeceksiniz  veya  internetten  seyredeceksiniz.

Artık güneş  enerjisinden de  faydalanılabilir. Yaşam  aküsüne  bağlanan  bir  tesisatla  bir çok küçük  cihaz  12 voltla  beslenebilir. Tabi , durduğunuz  yerin  güneş  ışınlarını  iyi  alabilmesi  şart.

12  Volt  ve  LPG  ile  çalışan  ufak  bir  buzdolabı  edinirseniz , az  gıdayı  soğutmakla  yetinmek  şartıyla soğuk  gıda   da  tüketebilirsiniz. Ama  bu  buzdolabına  bir  karpuz  sığdıramazsınız. Belki  çeyrek  karpuza  yer  olabilir. 

Üstte  manzarayı  en  dibine  dek  indirerek, hangi  malzemeler  olursa  ne  yapılabilir  sorusuna  cevaplar bulmağa  çalıştım. 
Güvenlik  meselesini  unutmadım  tabi  ama  buna  bir  çare  bulamadım. Karavanı kilitleyip sabah  işe / okula   gittiniz. Akşam  geldiğinizde  ne  bulacağınızın  bir garantisi yok. Başka  birine  ait bir  alandaysanız  o  adamın  aklına  eser  ve  bir  çekici getirip parketmekte  olduğunuz  yerden  sizi  kaldırabilir. Parkettiğiniz  yerin  çok  güvenilir  biri  tarafından  size  tahsis  edilmesi ve  üstte  belirlediğim  şartları  sağlayabilecek  imkanları olması  gerekir. En  doğrusu  da  budur.

İngiltere'de 2+2 kişilik bir  aile  evini  satıp , aileyi barındırabilecek boyutta  bir  çekme  karavan aldılar  ve  güvenilir , yaşam  şartlarını  sağlayan  bir  alana  parkederek orada  yaşamağa  başladıklarını  internette  görmüştüm. Olmaz  değil ama . 
Hani  deriz  ya " iki ucu b-klu değnek" diye. İşte  bu  tam  buna  uyuyor.

Cevapla
.


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi