6teker.com | KARAVAN DERNEĞİ
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !

Reklam

AlanıMOTOKARAVAN YAPIMINDA KULLANILAN MALZEMELER
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


2REKLAM VERMEK İÇİN BİZE ULAŞIN
Konu: 55
Mesaj: 58
Cinsiyet:
Kıdem: 09-06-2017

MOTOKARAVAN YAPIMINDA KULLANILAN MALZEMELER başlığı altında konuya önce motokaravana dönüştürülecek araçtan başlayalım. Önceki başlıklarda bunların hangi marka / model olduklarını açıklamıştıım.

Bu marka / model araç alınıp motokaravan üreticisine verildiği andan itibaren o aracta önce izolasyon malzemelerinin karoseri arasındaki boşluklara cam yünü gibi izolasyon malzemelerinin doldurulmasıyla işe başlanır. Buna ek olarak ıstroporla izolasyonun güçlendirilmesi yapılır ve kaportanın iç yüzüne 2/3 mm kalınlığında ve üzerinde seçilen ahşap desenli kaplamanın olduğu bir kavak kontra kaportaya sabitlenir. Bu işlem arasında elektrik kablolarının yerleştirilmesini unutmayalım. Aydınlatma armatürlerinin yer alacağı noktalara dek çekilen kabloların uçları bu kavak kontrada açılacak deliklerden dışarı çıkarılır.
Dolapların tümü artık bu kontra malzemenin üzerine sabitlenir. O nedenle kavak kontra ile kaporta arasındaki tüm boşlukların oldukça ciddi bir şekilde izolasyon malzemeleriyle doldurulması yerinde olur ve istenen de budur.
Panelvan aracın iç yüzeyinin bu kontra ile kaplanmasıyla artık ince işler başlar.
Nedir bu ince işler?
Tüm mobilyalar.....Aydınlatmalar ve diğer teknik cihazların montajı.
Motokaravandaki ahşap ve kumaş kökenli malzemelerin dışında güncel ihtiyaçları sağlaması için gerekli olan teknik yapılanmadaki cihazlar şunlar olabilir. Bu cihazların bir çoğu yurt dışı kaynaklı olduğundan maliyeti kabartacağı için ürünün tercihinde bazı tereddütlerin yaşanması son derece doğaldır.

Motokaravanın ısıtılmasını sağlayacak bir ısıtma sistemi mutlaka olmalıdır. Muhtelif 2-3 markanın maliyeti 1000 € civarındadır.
Eğer motokaravanda kış günlerinde de kullanıldığında banyo yapılacaksa ve mutfakta sıcak suya gerek duyulacaksa boiler yani su kaynatıcısına gerek olacaktır. Bu cihazın tercihi ile sıcak su tesisatı da devreye girecek.
Güneş panelleri ile elektrik konusunda dışa bağımlılıktan kurtulma sağlanır. Sürekli olarak 12 volt akım el altında tutulur.
Yaşam aküsü ve inverter sayesinde de güneş panelinden gelen güneş enerjisi elektriğe dönüştürülerek aküde depo edilir ve oradan tesisatla gerekli cihazlara yönlendirilir. Regülatör de bu sistemin bir parçasıdır.
Pencereler bir motokaravanda en gerekli olan malzeme olmakla birlikte kullanım tercihine göre farklı modeller devreye girer. Bilinen plexiden mamul karavan penceresi ideal olmakla birlikte gri camdan mamul farklı türdeki pencereler de kullanılabilir. Burada tümüyle bütçe ve buna doğru oranla bağlı olan tür sizin seçiminize kalır. Plexiden mamul karavan camları daha kullanışlı olmasına karşılık fiyat yönünden maliyeti arttıran bir görüntü verir.
Tavan pencereleri olarak bir motokaravanda 2 adet olması tercih ediliyor. 40x40 cm boyutunda olup, biri yatağın üzerinde tavana , diğeri de oturma grubu üzerinde tavana monte edilir. Yine bir bütçe işi ortaya çıkabilir ve oturma grubunun tavan penceresini 50x70 cm olarak tercih ederseniz kaybınız fiyat farkının getireceği yükün yanında çok daha aydınlık ve daha çok ışık ve hava alma imkanınız olacaktır.
Bir motokaravandaki tüm pencerelerde hem sineklik hem de güneşlik bulunur. Bunlar stor şeklinde kullanılırlar.
Motokaravan olacak araçların arka kapıları bilindiği üzere 2 kanatlıdır ve kanatlarda normal pencere bulunur. Motokaravandaki ana yatak da bu kapıların hemen önünde olduğundan ve yatağın altı da bagaj olduğundan bagajdan bir şey almaya kalkıldığında kapıları açınca yatağın da tüm mahremiyeti ortaya çıkıverir. Bazı motokaravan yapımcıları yatak odasını dıştan bir perde ile ayırmışlardır ve böylece yatak odası dışarıya karşı soyutlanmıştır. Yeni modellerde ise bu kapılar komple iptal edilerek atılıyor ve yatak odası olan bölüm dıştan bir sacla kaportaya yanlardan ve üstten kaynakla sabitlenir. Böylece artık bagajdan ayrılmış bir yatak odası elde edilmiş olur. Bagaj için de yukarı doğru açılan bir kapak monte edilir.
Bu sayede her 2 bölüm dört başı mamur bir konuma getilir. Bunun ek bir maliyet getireceğini belirteyim.
Gelelim kabin içindeki diğer işlemlere.
Ön koltuklar tümüyle sökülür ve 360 derece dönebilen bir mekanizma takılarak koltukların arkaya dönmesi sağlanır. İsterseniz koltukların alt kısımlarını istediğiniz bir renge de boyatabilirsiniz.
Oturma grubu kanepesi 60 cm eninde ve genellikle 72 cm uzunlukta olur. Bu kanepenin altındaki dolaba yaşam aküleri ve kabin ısıtıcısı konulabiliyor. Bu nedenle bu dolaptan tam faydalanma olmayacaktır. Çok zorlarsanız bazı üreticiler kalan boşluğu bir ahşapla ayırarak ve buraya yandan bir kapak yaparak size ufak bir dolapçık temin edebilirler.
BANYO: Kabin genişliği 70 cm uzunluğu ise sizin tercihinize bırakılmış olarak 100-120 cm arasında değişebilir. Banyo içinde bir klozet , lavabo , berber bataryası denilen ve gereğinde onu çektiğinizde duş yapmaya yardım eden bir spiral hortum ucuna takılmış armatür bulunur. Zemin duş küveti şeklindedir. Bir su gider ağızı bulunur. Ayrıca duş perdesi ile işlem tamamlanır. Tavanda bir havalandırma penceresi olacağını da ekleyelim.
MUTFAK : Mutfak tezgahının boyutu motokaravan kabinindeki diğer dekorasyon ünitelerinin çeşitliliği ve bunların kapladığı genişlikle doğru orantılıdır. Eğer kabinde gardrop ve 2 kapılı buzdolabı olacaksa o zaman mutfak tezgahınızın uzunluğu kabin uzunluğunun elverdiği mesafeyle ayarlanacaktır. Genellikle 100 cm den başlar ve 120 cm e dek uzayabilir. Yandan çıkan yavru portatif masa ile boyu 30-40 cm daha uzatılabilir.
Tezgah üzerinde ocak ve bulaşık evyesi olacaktır. Bu aletin de muhtelif çeşitleri olacağı için sizin bir tercih yapmanız gerekir. Firma da bunu alıp monte eder. Tezgah altında çekmece ve dolaplar bulunur. Şunu unutmayın, tezgahı donatma ve şekillendirmede "patron" sizsiniz. Sizin kullanım tercihiniz doğrultusunda çekmece ağırlılı veya dolap şeklinde bir yapıya siz karar vereceksiniz , firma da imal edip monte edecektir.
OTURMA GRUBU : Bir kanepe ve önündeki eni 60 cm boyu da 70/75 cm olan yemek masasından ibarettir. Yemek masasının altında adına "yavru masa" denilen portatif bir masa daha olacaktır. 4 kişiye yemek yeme hizmeti bu sayede sağlanır.
TAVAN DOLAPLARI : Her ünitenin üzerinde kabinin yüksekliğinin elverdiği mesafeye göre ahşap tavan dolaplarınız olacaktır. Bunlar bir çok eşyanızı ortadan kaldırırlar. Bu dolapların görselliğini sağlamak yine size düşüyor. Bunun için youTube'daki motokaravan videolarından faydalanabilirsiniz. Orada o kadar çok detay ve görsellik unsuru var ki. Birinde karar kılabilirsiniz. Ve bunu mutlaka yapın.
ARAÇ DIŞINDAKİ DONANIMLAR: Tercihinize ve bütçenize göre yan tenteniz olabilir veya olmayabilir.
Harici duş sistemi tüm motokaravanlarda monte ediliyor. Bir sahilde durup denize girdiniz ama banyonuzu kirletmek istemiyorsunuz , o zaman aracın kaportasına monte edilmiş bir spiral hortm ucundaki su armatürü ile tuzlu sudan arınmanız mümkün.
Temiz su tankına su takviyesi için su giriş ağızı + 220 volt akım almak için bir orjinal priz ve ısıtıcı cihazın hava çıkış ağızı kaportadaki teknik aygıtlarınız olacak.
SU TANKLARI : Bir motokaravanda pis ve temiz su tankları olur. Bunların hacımları genelde 150 şer litredir ancak sizin tercihiniz yine devreye girerse 200 er litre olarak değiştirebilirsiniz. Tankların imal edildiği malzemeler firmanın karakterine göre de değişebilir. Krom olabildiği gibi galvanizli sac veya PVc de olabilirler.

Şunu hiç unutmayın.
Bir motokaravanın tüm iç görselliği sizin elinizdedir.
Kavak ağaçtan mamul lamine kontraların üzerindeki muhtelif renklerdeki lamine kaplama malzemesini kendi zevkinize göre seçin.
Yerdeki laminat parkeleri de öyle.
Koltukların kumaş döşemelikleri tamamen sizin görsel zenginliğinizi yansıtacaktır.

Cevapla
.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  MOTOKARAVAN YAPILACAK PANELVAN MODELLERİ Yasar 0 670 21-05-2018, Saat: 21:50
Son Yorum: Yasar
  MOTOKARAVAN YAPILACAK PANELVAN MODELLERİ Yasar 0 774 21-05-2018, Saat: 21:50
Son Yorum: Yasar
  MOTOKARAVAN YAPILACAK PANELVAN MODELLERİ Yasar 0 584 21-05-2018, Saat: 21:50
Son Yorum: Yasar
  MOTOKARAVAN YAPILACAK PANELVAN MODELLERİ Yasar 0 669 21-05-2018, Saat: 21:50
Son Yorum: Yasar
  MOTOKARAVAN YAPILACAK PANELVAN MODELLERİ Yasar 0 587 21-05-2018, Saat: 21:49
Son Yorum: Yasar

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi